The Price of Losing 30 Pounds

diet budgetJust because you want to lose weight, doesn’t mean your budget has to go along for the ride. More and more studies suggest Americans are continuing to get heavier, while our obsession with losing weight continues to feed a $30 billion industry. The tried-and-true diet and exercise approach proves to continually be the most effective for weight loss, but millions still seek the support and expertise that comes with a paid diet program. MSN took a look at Weight Watchers, NutriSystem, Jenny Craig and Zone Delivery and broke out the price you’ll pay to lose 30 pounds on each.

Weight Watchers

  • Registration $15-$20; Weekly Meetings $10-$15; Online $46.90 first month and $16.95 thereafter
  • Average loss of 1-2 pounds/week
  • 20 weeks to lose 30 pounds
  • Investment: Meetings $214.80 to $299.80; Online $97.75

NutriSystem

  • $299.95/month with monthly auto-delivery
  • Average loss of 2 pounds/week
  • 4 months to lose 30 pounds
  • Investment: $1,199.80

Jenny Craig

  • $399 or $359 upfront cost with 12-month Jenny Rewards plan
  • Average loss of 1-2 pounds/week
  • Investment: $399 or $359 (does not include cost of food, about $84 to $126/month)

The Zone Diet Meal Delivery

  • $44.99/day (+ shipping)
  • Average loss of 8-10 pounds/month
  • 3-4 months to lose 30 pounds
  • Investment: $3,869 to $5,159

6 Responses to The Price of Losing 30 Pounds

  1. Sheri says:

    Wow! It is costly to do these groups isn’t it! I’ve been determined to do this weight loss journey on my own, without those groups. After all, I can’t afford those groups and the food too. BTW, one question. When I checked with Jenny Craig last year, the cost was about $85 per week, but you have per month for a similar amount. Is that right?

  2. Mike says:

    I lost more than 30lbs and it didn’t cost a thing. I started eating properly(actually saved money with less fast food) and started walking outside. In four months I have lost 32lbs and feel great.

  3. rosie says:

    I used Proactol to give me a helping hand to lose weight and it worked and the weight has stayed off. During my time taking Proactol I made a few changes to my diet and started to exercise.

  4. chavy says:

    you guys are doing lovely job i’m trying to get motivated like you guys:great job.

  5. Ben says:

    The “price you’ll pay” comparison is a joke. How can you possibly compare the subscription costs of one plan to the subscription and full meal replacement costs of another plan? If you want a serious comparison, you need to create average meals on each of the diet group plans (WW / JC) and incorporate those costs into the monthly estimate. I know from experience that to create meals on WW it will cost hundreds per month for food alone. The comparison is useless without a serious analysis.

  6. mary says:

    Thanks for putting it all together making it easy to compare programs.

Leave a Reply

Your email address will not be published.