Advertisement

| |

Diets in Review Question

what is the cost of a 3 month medifast plan.

jeannie asked this question Jun 8th, 2011 1:18 pm

Invite Your Friends to Answer This Question


No HTML please.



Answers to this Question



Margaret14

Medifast offers a range of different products, which have different costs, depending on your needs. Right now, four weeks of food for a women is $341.50, so 3 months would cost about $1,366.00.

However, Medifast also offers specials and discounts from time to time, so the cost is likely to vary. Be sure to check out our Medifast Coupons to find out about savings opportunities.


posted on Jun 9th, 2011 9:29 am

CHRIS

what are the ingredients in the meals? I can not have gluten or soy...!


posted on Aug 29th, 2011 12:39 pm

wendy

You can also find products on ebay cheaper than the Medifast site sometimes. I buy my regular stuff from Medifast but get ahead with products when I find a deal n e-bay. That can help keep costs down.


posted on Sep 3rd, 2011 11:38 pm

Betty

What foods to you still have to buy other than what you receive from Medifast


posted on Nov 17th, 2011 5:17 pm

Sarah

Is there any charge besides the cost of the food?


posted on Mar 7th, 2012 2:07 am

diane

I've tweaked this diet to make it much less costlier and it's working like a charm for me. I purchased Whey protein at Costco for $44 and the protein powder lasts me 15 days. So rather than buying Medifast shakes I'm using this Whey protein at a cost of a little less than $3 per day versus $11 per day with Medifast products. The Whey is lower in calories, lower in carbs than Medifast and is delicious. I drink 1 protein drink every two hours and I'm not hungry at all. Every other hour I drink a btl. of water (to get my 4 btl quota in for the day) at dinner I have my lean/green meal. The weight is coming off at a rate of 4lbs a week and the best part is unlike other diets I've tried with this method I have not experienced any hunger pangs since I've started. It may sound unappealing not having anything to actually chew on throughout the day but it's actually quite easy.


posted on Apr 12th, 2012 12:40 pm

Lee

Diane, could you tell me more about the whey drink/? What is it called(who makes it) how many times a day do you drink it? etc etc Thanks so much!


posted on Apr 13th, 2012 11:49 pm