Diets in Review - Find the Right Diet for You

grocery shopping



Whole Foods Severs Ties With Chobani, Citing GMO Concerns

It’s another blow for Chobani as the year draws to an end. The popular Greek yogurt company will no longer be sold at Whole Foods stores starting in early 2014.

This move by Whole Foods is unrelated to the Chobani recall that happened earlier this year. In September, more than 100 people became ill after eating yogurt that had been contaminated due to Mucor circinelloides, a mold commonly found in dairy. Though frequently used to produce natural flavor compounds, the mold had been causing products to swell and bloat.

whole foods market

Chobani powered through the recall without much fallout and looked to a smooth end to a year that saw Greek yogurt making up 50 percent of all yogurt sales. That changed last Wednesday when Whole Foods announced they would no longer sell Chobani yogurt.

Whole Foods has said this decision is due to its desire to sell more non-GMO and organic yogurts. Chobani produces Greek yogurt made with milk from cows which are often fed GMO feed.


Read Full Post >



Highly Evolved: The New Grocery Shopper is Savvy, Cavalier and Frugal

Halloween may be over, but in the coming weeks, grocery stores across the country are going to become terrifying places. Hordes of shoppers will flock to supermarkets to stock up on sundries for Thanksgiving, Christmas and a myriad of other holiday soirees. If the clinking and clanking of steel in the aisles seems to be a bit more cacophonous this year, that’s probably because most shoppers are searching for deals on their smart phones.

Shopping Cart

Our friends at advertising agency Sullivan, Higdon, and Sink (SHS) put together an illuminating white paper on the subject, and found that smart phones, privacy issues and food packaging have changed the check-out game. Shoppers are using phones to find the best coupons and are increasingly more cavalier with what personal information they share.


Read Full Post >



Why You Should Absolutely Shop Sam’s and Costco for Healthy Eating on a Budget

For six ounces of raspberries, that usually mold in a day or two, I pay my grocer $4.00. This seems ludicrous, and so raspberries are a “treat” that we get on sale occasionally. My grocery budget is admittedly larger than a lot of families, but it still has a strict cap and has to go a long way.

About six months ago, I visited the Big Box Warehouse Store in my city to pick up something with a friend. I was shocked. Those same raspberries, in a package three times the size, were the same price. And the kicker? They were organic. And I found that to be the case over and over.

raspberries
I almost exclusively buy my fruits and vegetables at this warehouse store now, along with a number of other items that are always on our “healthy” grocery list. I get them at a fraction of the cost, and when anyone is trying to stretch their dollar further at the grocery store, less cost and more food is always a win.

Yes, the total at the end of your receipt might be higher than what you typically pay, but don’t let that initial sticker shock weigh you down. Remember, you’re getting at least two or three times the food for that price. Where you couldn’t buy raspberries every week before, now you can. And it doesn’t stop at the berries.

Last year, Lisa Johnson conducted an experiment to feed her family on a poverty level budget exclusively at Whole Foods for 30 days. She pulled it off, with wine and money to spare. Just imagine what you could accomplish with that budget at a place like Sam’s or Costco, both of which accept SNAP, or food stamps.

We’ll share with you our shopping tips for navigating the store and getting the most out of your time and money. As well, we’ll share with you the healthiest must-have food items there (at least at our location).
Read Full Post >



5 Ways to Make Your Community a Healthier Place to Call Home

One of my favorite books is The Blue Zones: Lessons for Living Longer from the People Who’ve Lived the Longest. Author Dan Buettner looks at areas in the world, dubbed Blue Zones, with large populations of people who live past 100.

He’s taken their life lessons to create The Power 9. These nine habits create a “blueprint” to living a longer and healthier life. The interesting thing is none of the people he studied consciously followed these Power 9 or set a goal to live to be 100. They just did. Their lifestyles and communities were set up to make long life possible.

green hands

Would you say the same of yours?

My community is working on it. We are working on taking the Power 9 principles and making Springfield, MO a healthier place to live. There are a lot of exciting ideas floating around, especially after Buettner’s visit to our fair city this month. In his presentations, he gave us examples of work in other towns (and almost the entire state of Iowa) using the Power 9 to create an environment that supports overall healthy and longevity.

Do you want to make your community a healthier place to live? Here are great ways to get started from his talk:
Read Full Post >



3 Meals That are Cheap and Healthy

By Janis Jibrin, M.S., R.D., TheBestLife.com lead nutritionist

Feeling like you’re about to go off your own fiscal cliff after all that holiday spending? No need to settle for cheap junk food to help pay down your credit card bills. The truth is, some of the least expensive foods are also the healthiest.

Here’s my core budget-but-healthy shopping list. (Check out my blog for more lower-cost items.)

Canned beans – dried are even less expensive, but require you to plan ahead
Canned tomatoes – no salt added (the store brand is cheapest)
Canned wild salmon and canned light “chunk” tuna
Dried herbs – whatever is on sale
Fresh fruit – whatever is on sale
Fresh vegetables – whatever is on sale
Oatmeal or steel-cut oats – large carton of plain oats (the store brand is usually cheapest)
Peanut butter
Tofu – for cooking pointers, click here.

The following meals use some of the items listed above. All three of these dollar-stretching dishes are also seriously nutritious.  I calculated the cost of each meal using prices at my local Giant supermarket in Washington D.C.; prices may vary in your area.
Read Full Post >