Diets in Review - Find the Right Diet for You

Author Archive

Angry Customers Say Old Navy is Sizest and Sexist

Women looking for plus-size clothing from Old Navy are going to have to search for it online, and they’ll have to pay more for it than they would for items that are not plus-size. This discrepancy has many angry shoppers claiming sizeism and sexism. Why sexism? The cost mark-up doesn’t appear in men’s clothing.

The Old Navy Pixie Pants at $27.97 in the Women’s Section

Not only are customers angry, they’re taking action. A petition calling out Old Navy has more than 80,000 signatures.

In it, Renee Posey, author of the petition, writes, “Selling jeans to larger-sized men at the same cost as they sell to smaller men not only negates the cost of manufacture argument, but indicates that Old Navy is participating in both sexism and sizeism, directed only at women.

“For example: Old Navy’s Rockstar Super Skinny Jeans cost $27 in a size 6. The same jeans in a size 26 cost $40. Alternatively, the men’s Slim-Fit Jean costs $25 – no matter the size.”
Read Full Post >

Little Kid Bodies Must Play if You Want the Test Scores You’re After

kids playing

It’s a fact some schools have been cutting physical education classes and other activities like recess and team sports in order to save money and allow more classroom time. However, removing physical activity from school kids’ days may actually have a detrimental effect on their scholastic abilities.

Carolyn Wassell, M.Ed. is the principal of the West Charleston Enrichment Academy (WCEA) where staying active is seen as an integral part of the school day. The long-time teacher and administrator feels physical activity has an incredibly positive impact on her students’ academic performance.

“Children have many academic periods at school where they must be cognitively focused,” she told DietsInReview. ”Physical activity provides a break from concentrated instruction. Instead of going from one mental task to another, physical activity serves to relieve stress and actually lessen distractions. This allows students to return to academic tasks with increased focus and with the ability to do better on their assignments.”

Read Full Post >

7 Flu Myths We’re Fighting This Season

flu shot

Flu season is here, and the only things more infectious than the assorted flu viruses are the myths that surround them. While those who unintentionally spread the fake flu facts are doing so with the best intentions in mind, what they say often overshadows what people really need to know about the flu.

We’re here to set the record straight. When it comes to the flu, it’s important to know fact from fiction.

Myth 1: Vomiting and other stomach issues are flu symptoms.

What is commonly referred to as the stomach flu isn’t the flu at all. It’s actually gastroenteritis, which is an infection of the stomach and intestines. It’s usually caused by a virus, but can also be brought on by bacteria. The real flu, or influenza, rarely causes stomach problems.

Myth 2: Flu shots give you the flu.

Neither the vaccine administered with a needle nor the nasal spray vaccine will give you the flu. Vaccines administered through needle either have “inactivated” flu viruses or contain no flu viruses at all. The nasal spray does contain live viruses, but they have been weakened and cannot cause infection. Side effects of the flu vaccine can include low-grade fever, soreness at injection site, aches, runny nose and cough.

Read Full Post >

Idaho has Cheapest Groceries, Virginia Most Expensive: Can You Feed Your Family a Meal for $15?

grocery prices by stateEMBED THIS GRAPHIC

Do you think you could feed your family a healthy meal with only $15? It all depends on where you live, and what you’re willing to buy.

To get the ingredients to make a simple meal at home, you would spend an average of $15. That’s compared to an average of $6.50 for a single meal from a fast food restaurant like McDonald’s. When looking at base cost, fast food certainly seems like the cheaper option, and that’s appealing to a family crunched for cash.

However, the ingredients you could get for $15 would make a meal for four people — we priced chicken breasts, potatoes, apples, and milk — and the meal would be better for you than a cheeseburger and fries from the nearest drive-through.

5 Family Menus for $15 or Less

Unfortunately, not everyone has access to fresh ingredients, nor can everyone afford them. In some states, the cost of a meal’s worth of groceries is far more than $15. In Virginia, for example, you would need nearly $30 for the same amount of food you could get for less than $10 in Idaho. How is it possible that a family can have more or less affordable food depending on where they live?

Food inequality is a growing problem in the United States, as shown in a recent study released by the Harvard School of Public Health. Though diet quality has improved among people of higher socioeconomic status, the same cannot be said for those on the other side of the spectrum.
Read Full Post >

Food Patriots is the Food Movie For Everyone, Improving Health 10 Percent at a Time

food patriots

Food Patriots is the food movie for people who aren’t in to food movies. It takes a simple, non-preachy approach to the topic at hand; which is ultimately eating better, healthier food.

The documentary centers on Jeff and Jennifer Spitz and their two sons, Sam and A.J. A few years ago, Sam got sick after eating contaminated chicken. What should have been an easily-treated case of food poisoning was actually an antibiotic resistant bacterial infection that caused the football player to lose an alarming 30 pounds in 4 weeks.

After the health scare with their son, Jennifer knew the family had to make a change. Food Patriots follows the family as they make small, meaningful changes to their eating and shopping habits, finding plenty of other Food Patriots along the way.

Read Full Post >