Diets in Review - Find the Right Diet for You

Healthier Food Stamp Use Urged by Officials

The United States Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP), more popularly known as the Food Stamp Program, was used by more than 41 million people in July 2010. Those are record levels during one of the more trying times in our country’s history.

Considering the fact that this means more than 10 percent of our citizens are on the public aid program, what people purchase with their food stamp assistance has become a bit of a hot topic in public discourse.

New York City Mayor Michael Bloomberg is advocating a ban on his city’s 1.7 million recipients of food stamps from using them to buy soda or other sugary drinks. That request for federal permission, made earlier this month, has its merits and should be considered.

There’s an even better idea afoot, one surrounding incentivizing healthy choices rather than admonishing citizens for bad ones. Congressman Anthony Weiner from New York’s 9th District has proposed offering a 50 percent discount on fresh produce to those on food stamps.

“The cheapest foods are the ones with the most sugar, the most preservatives, the most salt,” said Weiner. “This is a simple fact of life, and if you’re on food stamps, that simple fact leads you to buy foods that are simply unhealthy.”

Congressman Weiner says the bill would cost taxpayers about $2.5 billion to compensate the store owners, but when you consider how much obesity is already costing us (not just on an emotional level, but in real dollars), it just may be money well spent.

(via: NY1.com)

Also Read:

USDA Rejects Bloomberg’s Food Stamp Soda Ban

October 19th, 2010

> Leave Feedback

User Feedback

(Page 1 of 1, 2 total comments)

mary thoma

What about eating fresh? Make half the food stamps value go toward fresh food not packaged processed foods. Like fresh vegetables, fruit, meat and dairy. Surely fresh verses packaged is clear cut. UPC codes are usually designated differently for fresh vrs packaged right?

posted May 12th, 2013 12:00 pm



Kelly Turner

My sister's a single mom with two young kids, and she always says you can buy hot dogs and mac and cheese for $4 and feed your kids for a week, or fresh fruits and veggies for $15 that will feed them for a day.

posted Oct 19th, 2010 11:17 am



   
 

Leave Feedback

Skip the moderation queue by becoming a MyDIR member.

Already a member?

Need to sign up?
It’s free and only it takes a minute.
There are two ways to join:


Or, proceed without an account